2014 m. kovo 24 d., pirmadienis

6 patarimai, padėsiantys išvengti maketavimo klaidų

Lankstinuko gamyba ir maketavimas yra atsakingas procesas. Nebūtina būti labai patyrusiu dizaineriu norint paruošti lankstinuko maketą, tačiau reikia turėti pakankamai žinių, kad pasiektumėte reikiamą vizualinį efektą. Galbūt Jūs nevertinate knygos turinio pagal jos viršelį, tačiau tai dar nereiškia, kad Jūsų klientų požiūris yra toks pats. Parengti gerą lankstinuko maketą nėra sudėtinga, jei vengsite tam tikrų klaidų maketuojant.

Paprastumas
Per didelė vizualinių elementų grūstis gali sugadinti lankstinuko dizainą.
Gerai sumaketuotas lankstinukas turi būti lengvai skaitomas. Vienas ryškus paveiksliukas ar logotipas gali daryti didesnę įtaką, negu vaizdų gausa, nes per vizualinį triukšmą sunku prasibrauti esminei informacijai, kurią Jūsų įmonė nori perteikti vartotojui. Ir visgi, jei nuspręsite naudoti kelis paveiksliukus, išsirinkite vieną pagrindinį, o kitus palikite kaip papildančius arba padedančius nukreipti dėmesį į pagrindinį paveikslą.

Spalvų suderinamumas
Spalvos turi labai didelę įtaką lankstinuko reprezentatyvumui, todėl Jūs turite žinoti, kaip tinkamai jas naudoti. Tarkime, ryškiai rožinės spalvos lankstinukas, pateikiantis informaciją apie jaukią namų aplinką, „rėžtų akį“, tačiau ši spalva tobulai tiktų grožio salonui. Taip pat pasirinktas spalvų derinys turi atitikti Jūsų įmonės įvaizdį.


Popieriaus atitikimas
Nėra nieko blogiau, kuomet sukūrus patrauklų ir reprezentatyvų lankstuko dizainą, spaudai pasirenkamas netinkamas popierius. Nors tamsių spalvų ar linijomis margintas popierius atrodo patraukliai, tačiau spauda ant jo nebus tokia patraukli, kaip ant šviesaus ar blizgaus popieriaus. Popieriaus tekstūra, taip pat gali turėti įtakos dizaino detalėms. Paprašykite popieriaus pavyzdžių ir išsirinkite tinkamiausią variantą.

Nuoseklumas
Reklaminio lankstinuko makete dažniausiai turi būti pateikta informacija apie Jūsų įmonę, tačiau ji privalo būti trumpa ir dalykiška. Didelės apimties tekstas, gali turėti neigiamos įtakos Jūsų lankstuko dizainui. Savo lankstinuką sutapatinkite su žurnalo viršeliu, kuriame matote tik didelę antraštę, o visas straipsnis talpinamas viduje. Parinkite ir išsaugokite svarbiausias detales.

Efektyvus unikalių bruožų panaudojimas
Prieš spausdinant lankstinukus, spaustuvių giduose galite pasirinkti daug specifinių funkcijų. Jos gali teigiamai įtakoti arba visiškai sužlugdyti jūsų projektą. Tarkime, langelio iškirtimas suteikia galimybę pažvelgti į lankstinuko turinį. Šis dizainas bus vykęs, jei už tokio lango bus pateikta intriguojanti ir vizuali informacija, o jei bus matomas tik popierius ar tiesiog tekstas, tai nepatrauks vartotojo dėmesio, intrigos nebus.


Atsispausdinkite pavyzdį
Dažna spaustuvė gali padaryti bandyminį spaudą arba galite atsispausdinti pavyzdį paprastu spausdintuvu. Tokiu būdu, Jūs greičiau pastebėsite maketavimo klaidas ar trūkumus prieš atiduodant galutinį maketą spaudai.

2014 m. vasario 27 d., ketvirtadienis

Katalogo maketavimas ir jo reikšmė pristatant produktą


Jūsų pasirinktas produktas gali būti puikus, bet jei kataloge jis bus netinkamai pristatomas, pastangos parduoti gali būti bevaisės.

1.    Įsitikinkite, kad jūsų katalogas atspindi jūsų prekės ženklo identitetą
Jei jūsų katalogo, jūsų parduotuvės ir jūsų internetinio puslapio stilius nėra vieningas, tai jau yra problema. Kur pirkėjai bepirktų jūsų produktą, jie turėtų gauti to paties prekinio ženklo pirkimo patirtį. Tai siejama ne tik su įmonėje pasirinktos spalvos naudojamu. Prekinio ženklo identiteto transliavimas visuose pasirinktuose media kanaluose, garantuos vartotojams, kad jie visur gaus tokią pačią paslaugą ir kokybę. Maketavimas čia atlieka svarbų vaidmenį. Todėl siekdami, kad prekės ženklo identiteto atvaizdavimas maketuose būtų sklandus, turite koordinuoti savo grafikos ir web dizainerių resursus.

2.    Nepriimkite pažodžiui kvadratinių centimetrų analizės
Kai kurių įmonių specialistai katalogo veiksmingumą matuoja skaičiuodami pardavimus puslapio kvadratiniais centimetrais. Iš vienos pusės, toks matavimas yra naudingas, tačiau neturėtų būti vertinamas tiesmukai. Didesnė elementų grūstis nepadės išauginti pardavimų. Atvirkščiai, norintieji pabrėžti – „stengiamės labiau“ pastebės, kad pardavimai intensyviau auga išryškinant tik kelis esminius elementus.

3.    Maketuodami katalogą galvokite apie visumą
Dažniausiai pasitaikanti maketavimo klaida yra dėmesio sutelkimas į atskirus puslapius, o ne į katalogo gamybos visumą. Identiškai atrodančios erdvės gali sukelti nuobodulį. Kaip muzikinės partitūros, katalogai patraukia akį ir stebina paprastų siluetų paveiksliukais, stambiomis detalėmis, plačiais kampais, nuotraukomis su tvarkingomis užlaidomis, gyvenimiškais kadrais, taip išlaikydami žiūrovo susidomėjimą ir skatinantys jį atversti kitą puslapį.

4.    Pažinkite savo vartotoją
Savo vartotojų pažinimas yra labai svarbus pasirenkant prekes, nuotraukų stilių, produktų apibūdinimą ir plečiant pašto adresų sąrašą. Tai padeda pasirinkti Jūsų kuriamą įvaizdį makete: miestui ar kaimui, aukštajai madai ar kasdieninio naudojimo stiliui ir pan.

5.    Nežiūrėkite į tekstus, kaip į neišnaudotą erdvę pardavimams
Šimtas ir daugiau geriausių Beatos receptų, R. Želionienės patarimai, kaip sudominti vaiką ir panašūs tekstai gali patraukti vartotojų dėmesį, suteikdami galimybę lėtai mėgautis katalogu, įprasminti produkto pasirinkimą ir paversi jį unikaliu.


6.    Brangiausias – nebūtinai didžiausias
Įsidėmėkite, jog svarbiausia parduoti ne vieną – brangiausią produktą, o padaryti visą katalogą parduodančiu. Jei sukursite įdomią katalogo koncepciją, žmonės bus linkę praleisti daugiau laiko jį vartydami, tuomet išauga tikimybė, kad vartotojai pastebės ir nupirks daugiau produktų.

7.    Venkite pernelyg sudėtingų puslapių
Dauguma katalogų talpina daug informacijos ir apima nuo 8 iki 10 produktų. Jei sudėsite visus produktus naudojant sudėtingas schemas, informacija atrodys pernelyg perpildyta ir klaidins skaitytoją. Taigi, jei Jums norite pateikti sudėtingas nuotraukas, apribokite jų skaičių ir padidinkite jas, kad informacija būtų pakankamai aiški.

8.    Neapsiribokite tik užsakovo pateiktomis nuotraukomis
Išlaidų mažinimas naudojant tik gamintojo pateiktas produktų fotografijas paprastai baigiasi raiškos, stiliaus ir nuotraukų kokybės mišiniu. Katalogas atrodo neryškus ar net mažiau patikimas. Jis, galbūt, pristatys produktą, tačiau nepalaikys prekės ženklo. Išvaizda ir dizaino pojūtis turi sustiprinti Jūsų identitetą. Individualūs produktai atsiras ir pradings, tačiau Jūsų prekės ženklo išlikimas priklauso nuo darnios ir nuoseklios komunikacijos.

9.    Įtraukite užsakymo formą
Kadangi faktinis užsakymas atliekamas telefonu arba įmonės internetinėje svetainėje, kai kurie katalogų kūrėjai mano, jog užsakymo forma kataloge nereikalinga. Tačiau apklausa parodė, kad pirkėjai linkę naudotis spausdintinėmis užsakymo formomis, formuoti savo pirkinius ir rinkti reikiamą informaciją. Netgi pateikiant užsakymus telefonu, tai padeda efektyviau ir tiksliau valdyti informaciją.

10.    Netaupykite produkto vertės sąskaita
Katalogo gavėjai negali vertinti produkto, neturėję pirmos pirkimo patirties, todėl savo pasitikėjimą jie grindžia dizaino, nuotraukų, popieriaus ir spaudos kokybės pojūčiu. Deja, sumažinus biudžetą, šios detalės nukenčia pirmiausiai, nes klaidingai manoma, jog žmonės to net nepastebės, jei produktas išliks toks pat. Tačiau jie mato... Todėl atminkite, kad reprezentacija komunikuoja integruotą produkto ir prekės ženklo patikimumą. Taigi, ji daro didžiausią įtaką pardavimams.

2014 m. vasario 10 d., pirmadienis

Lietuvos spaustuvių vaidmuo tarpukario reklamoje (1918-1940 m.)

Tarpukario leidinius ir spaudos reklamos raidą galima suskirstyti į du pagrindinius etapus: pirmąjį ir antrąjį Lietuvos nepriklausomybės dešimtmečius (1918 – 1930 ir 1931 – 1940).
Pirmojo dešimtmečio leidiniams ir reklamoms dar dažnai trūksta profesionalumo, meninės išraiškos. Jos mėgėjiškos, dažnai kurtos pačių spaustuvininkų, panašios į paprastus skelbimus.
„Trečio dešimtmečio pradžios lietuviška spauda buvo viena brangiausių pasaulyje. Dideles kainas lėmė techninis atsilikimas: dažna spaustuvė naudojo pasenusius ir susidėvėjusius įrengimus, rinkėjai tekstą rinko rankomis.“ (Jankevičiūtė G. Lietuvos grafika 1918-1940. Vilnius: E. Kasparavičiaus leidykla, 2008, p. 30)
„Vokiečiai savo ruožtu buvo suinteresuoti palaikyti ryšius su Lietuvos leidėjais, turėjo Lietuvoje savo atstovus, kurie ieškojo jiems užsakovų. Lietuvos dienraščiai, žurnalai, verslininkams skirti žinynai reklamavo Otto Elsnerio, Guido Hackbeilio ir kitų vokiečių spaustuvių paslaugas.“ (Jankevičiūtė G. Lietuvos grafika 1918-1940. Vilnius: E. Kasparavičiaus leidykla, 2008, p. 34).
„Išaugusi poligrafijos paslaugų kokybė, kritusios spaudos darbų kainos ir padidinti muitai įvežamiems spaudiniams padarė savo – nuo trečio dešimtmečio vidurio Lietuvos leidėjai pradėjo beveik visą produkciją spausdinti Lietuvoje.“ (Jankevičiūtė G. Lietuvos grafika 1918-1940. Vilnius: E. Kasparavičiaus leidykla, 2008, p. 36)
Šaltinis: virtuali e. paveldo svetainė.

Tarpukario laikotarpiu Kaune veikė apie penkiasdešimt penkios skirtingos spaustuvės, o visoje šalyje spausdinti kelių šimtų skirtingų rūšių periodiniai leidiniai. Vieni, tokie kaip tautiškos minties dienraštis Lietuvos aidas (1917-1919, 1928-1940 m.) ar jaunuomenės savaitraštis Jaunoji karta (1928-1940 m.) gyvavo didžiąją dalį nepriklausomybės laikotarpio. Kiti buvo leisti nereguliariai arba trumpą laikotarpį. Būta žurnalų ar laikraščių, pasirodžiusių vos kelis kartus - dažniausiai tai specifinei auditorijai skirta periodika: lietuvių meno kūrėjų draugijos leidinys Menas (1920 m.), siuvėjams skirtas žurnalas Mados (1932-1934 m., pasirodė tik trys numeriai) ar Laisvamanis, skirtas aptarti visuomeniškiems klausimams (1933 m., pasirodė dveji numeriai).
Ketvirtajame dešimtmetyje patobulėjusios spaustuvių technologijos suteikė galimybę žaisti ne tik formomis, bet ir spalvomis. Periodinė spauda ir reklama tampa neatsiejamos viena nuo kitos: žiniasklaida platina informaciją, o reklamų užsakovai tokiu būdu remia laikraštį ar žurnalą ir finansuoja dalį leidinio gamybos kaštų.
Tam, jog leidinys sėkmingai klestėtų svarbi ne tik auditorija ar aktualūs tekstai, bet ir rėmimas. Šią reklamos funkciją pabrėžusi ir G. Jankevičiūtė (Lietuvos grafika 1918-1940): „dideli dienraščių tiražai viliojo reklamos užsakovus, žurnalų leidėjai patys ieškojo norinčių skelbtis jų leidiniuose ir mokesčiu už reklamą prisidėti prie leidybos finansavimo“. Reklamos užsakovai periodiką maitina ir atlieka tam tikro mecenato vaidmenį. Nors reklama susiformavo jau gerokai anksčiau, Lietuvoje šis taikomosios grafikos žanras suklestėjo ir įgavo šiandieninę formą būtent 1918-1940 metais.


Straipsnio autorė
spaustuvės KOPA dizainerė
Jovita Bliudžiutė

2014 m. sausio 8 d., trečiadienis

Maketavimas spaudai. Kaip išvengti klaidų.

Dauguma jūsų, skaitančių šį straipsnį, tikriausiai turite nemažai patirties grafiniame arba web dizaine. Tačiau kaip yra su leidinių maketavimu skirtų spaudai? Tarkime, atsiranda poreikis atsispausdinti tai, ką jūs meistriškai sukūrėte naudodamiesi Illustrator ar Photoshop programomis.
Visiškai nesvarbu ką norite atsispausdinti (plakatą ar vizitinę), bet norint atlikti viską teisingai, reikia žinoti kelis pagrindinius niuansus. Tikimės, kad patarimai šiame straipsnyje bus jums naudingi.

Spausdinimo pagrindai

Pagrindų apžvalga, kaip veikia skirtingi spausdintuvai (nors tai nėra būtina), padės jums suprasti ką išties jūs atliekate paspaudę mygtuką „Spausdinti“.
Yra daug spausdintuvų rūšių: lazeriniai, burbuliniai, terminiai, rašaliniai ir t.t. Tikriausiai dažniausiai naudojami yra rašaliniai spausdintuvai. Spausdinamų vaizdų formavimui rašaliniai spausdintuvai naudoja skystą rašalą. Paprastai rašaliniai spausdintuvai susideda iš rašalinių kasečių arba rašalo rezervuaro. Skirtumas tarp šių dviejų spausdintuvų yra tas, kad rašalo kasėtės turi integruotas galvutes, o rašaliniai rezervuarai yra tiesiog paprasta talpykla.
Kuriant spausdinamą vaizdą, lašas po lašo rašalas nuo spausdinimo galvutės yra „purškiamas“ ar numetamas ant lapo.

CMYK ir DPI

Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį reikia suprasti, - kaip sąveikauja spalvos spausdinimo metu. Jūsų rašalinis spausdintuvas paprastai naudoja 4 kasetes: juodą, žydrą, purpurinę ir geltoną (CMYK). Naudojant CMYK spalvų rėžimą, spausdintuvas iš šių keturių spalvų gali sukurti praktiškai bet kokią spalvą. Balta spalva spausdintuvui nereikalinga. Vietoje to, kuriant baltą ar šviesias spalvas, spausdintuvas modeliuoja jas naudodamas spalvinių taškų ribojimą, už jų palikdamas baltą popierių.
Kad maketas spaudai būtų sėkmingas įsitikinkite, kad iškart maketuojate naudodami CMYK spalvas arba prieš spausdinant vaizdą spalvas pervertėte į CMYK. Naudojant RGB rėžimą spalvos skirsis, bet apie tai vėliau.
Kitas svarbus veiksnys yra rezoliucija DPI. Nuo rezoliucijos, kuria maketuojate ir spausdinate, labai priklauso būsima vaizdo kokybė. Kokybė taip pat priklauso ir nuo spausdintuvo glimybių ar apribojimų. Tarkim, norint atkartoti daugiau sudėtingų spalvų, DPI turi būti gerokai aukštesnis nei rodomas monitoriuje, jei spausdintuvas turi 4 spalvų kasečių limitą. Maketuojant spaudai pavyzdžiui, žurnalą ar informacinį lapelį, minimalūs DPI (dots per inch) bus 300, tačiau kuo didesnė skiriamoji geba, tuo kokybiškiau atrodys paveikslėlis.

Maketavimas spaudai

Maketavimas spaudai skiriasi nuo skaitmeninio maketavimo. Tiesa sakant, tai gali pareikalauti šiek tiek daugiau žinių.
Kaip paminėta anksčiau, maketuojant spaudai, tradiciškai naudojame CMYK spalvas. Ir tai yra tuo atveju, kai naudojami spausdintuvai yra aukštos klasės. Sudėtingiausia dalis yra ta, kad ne visi šiuolaikiniai rašaliniai spausdintuvai išties priima CMYK duomenis, pavyzdžiui, jei jūs siųsite failą spausdinimui, kuris parengtas photoshop‘u CMYK spalvų rėžimu, spausdintuvas visą medžiagą pervers į RGB spalvų rėžimą. Todėl sunku pasakyti, kokiu rėžimu jums reiktų maketuoti, nes jūsų naudojamų spausdintuvų rėžimai gali skirtis.


Visgi, kaip kuriate naują dokumentą spaudai, rekomenduotina pirmuosius maketo etapus vykdyti RGB rėžimu. Priežastys yra tos, kad RGB failų dydis yra mažesnis, prie CMYK rėžimo neveikia kaip kurie filtrai ir efektai ir RGB rėžimas turi didesnį spalvų spektrą. Kaip esate pasiruošę spausdinti, paverskite failą CMYK rėžimu (jei jūsų spausdintuvas priima CMYK duomenis). Vienintelė neigiama pusė, kad gali būti nežymus spalvų neatitikimas, kurį galėsite pakoreguoti.
Po šių etapų reikia nustatyti DPI. Tai labai paprasta. Maketuojant spaudai, reikalinga rezoliucija yra 300 DPI. Prie šios rezoliucijos žmogaus akis neišskiria taškų, iš normalaus skaitymo atstumo. Todėl didesnės rezoliucijos naudojimas būtų beprasmis.
Jei spausdinate kažką, kas nebus žiūrima iš arti, pavyzdžiui plakatas ar baneris, rezoliucija gali būti mažesnė, apie 150 – 200 DPI. Jei maketuojate kur kas didesnį spaudinį, į kurį žiūrima iš toli, pvz. didelis stendas ar tentas, rezoliucija gali būti 12 – 15 DPI.
Didelių spaudinių tikriausiai patys nespausdinsite, todėl geriausia paklausti, kokia rezoliucija ir spalvų rėžimas reikalingas konkrečiam spausdintuvui. Paprastai tokius parametrus spaustuvės ar reklamos agentūros pateikia savo elektroniniuose puslapiuose, pavyzdžiui, spaustuvė KOPA pateikia išsamias failų paruošimo teisykles spaudai.

2014 m. sausio 6 d., pirmadienis

Patarimai kada ir kokios spaudos paslaugos tinka jūsų projektui



Atsiradus spausdininės medžiagos poreikiui iškyla daug klausimų: į kurią spaustuvę kreiptis? Kuri spaustuvė atliks darbą kompetentingai už optimalią kainą? Ir pagaliau, kodėl kainos spaustuvėse skiriasi (kartais pakankamai ženkliai) esant tos pačios apimties darbams?  Tai priklauso nuo daug faktorių, tačiau šiame straipsnyje aptarsime vieną iš svarbiausių - spaudos technologijas. Technologijų parkas, kuriuo disponuoja spaustuvė, priklauso nuo jos orientacijos rinkoje t.y. jei spaustuvė orientuota į mažmeninę rinką, tokiu atveju jai geriausia turėti įrengimus, kurie pasiektų optimalią savikainą prie mažų tiražų (pvz. skaitmeninė spauda) ir atvirkščiai, jei įmonė orientuota į didelius tiražus, ji naudosis ofsetinės spaudos technologijomis.

Skaitmeninė spauda ar ofsetinė?

Skaitmeninės spaudos technologinė pažanga atnešė daugiau galimybių ir naujų įdomių funkcijų šiandieninėje komercinėje spaudoje. Ji taip pat įnešė ir šiek tiek sumaišties. Skaitmeninės spaudos privalumus bei trūkumų supratimas, jų palyginimas su tradicine ofsetine spauda yra labai svarbus priimant teisingą sprendimą.

Ofsetinė spauda yra labiausiai paplitusios didelės apimties komercinių ir meninių leidinių spausdinimo technologija. Ofsetinėje spaudoje norimas vaizdas išdeginamas ant plokštės, tada iš plokštės jis perkeliamas ant guminės dangos ir po to ant spausdinamo paviršiaus. Ofsetinės spaudos procesas paremtas vandens ir aliejaus stūma. Paviršius, kuriame turi būti spausdinamas paveikslėlis, padengiamas dažais nuo dažų ritinėlių, o nespausdinamas plotas pritraukia vandens plėvelę, kuri apsaugoja jį nuo dažų.

Mechaninių žingsnių eliminavimas skaitmeninėje spaudoje

Skaitmeninė spauda pašalina daugelį mechaninių žingsnių, reikalingų paprastam spausdinimui, įskaitant spalvų skales ir bandyminius spalvų antspaudus. 

Taigi, kurios spaudos paslaugos geriau?

Skaitmeninės spaudos privalumai
- Greitesnis paruošimas.
- Kiekvienas antspaudas yra toks pat. Tikslesnis spalvų atitikimas, mažiau atliekų ir mažiau bandymų, kad spausdinimo metu išgauti dažų ir vandens balansą.
- Mažesnės sąnaudos esant mažiems tiražams. Nors skaitmeninės spaudos vieneto kaina paprastai būna aukštesnė lygininant su ofsetine spauda, tačiau esant mažiems tiražams, skaitmeninė spauda pasiekia geresnę kainą dėl mažesnių sąnaudų.
- Skaitmeninė spauda gali būti taikoma Kintančių Duomenų Spausdinimui. Naudojant informaciją iš duomenų bazės ar išorinio failo, tekstą ar grafiką galima keisti nestabdant ir nelėtinant proceso. Pvz. personalizuoti laiškai gali būti spausdinami su kitu pavadinimu ir adresu ant kiekvieno laiško. Kintamų duomenų spauda yra naudojama tiesioginiai rinkodarai, santykių vystymui su vartotojais ir reklamai. 

Ofsetinės spaudos privalumai

- Aukšta vaizdo kokybė.
- Spausdina ant įvairių paviršių: popieriaus, medžio, metalo, šiurkštaus popieriaus ir plastiko.
- Kuo didesnis tiražas, tuo mažesnė vieneto kaina.
- Kokybės ir kainos efektyvumas pasiekiamas esant didelės apimties darbams. Nors šiandien skaitmeniniai spausdintuvai kaina ir kokybe lygiuojasi su ofsetine įranga, tačiau spaudos tiražu kol kas konkūruoti jie dar negali.