2014 m. sausio 8 d., trečiadienis

Maketavimas spaudai. Kaip išvengti klaidų.

Dauguma jūsų, skaitančių šį straipsnį, tikriausiai turite nemažai patirties grafiniame arba web dizaine. Tačiau kaip yra su leidinių maketavimu skirtų spaudai? Tarkime, atsiranda poreikis atsispausdinti tai, ką jūs meistriškai sukūrėte naudodamiesi Illustrator ar Photoshop programomis.
Visiškai nesvarbu ką norite atsispausdinti (plakatą ar vizitinę), bet norint atlikti viską teisingai, reikia žinoti kelis pagrindinius niuansus. Tikimės, kad patarimai šiame straipsnyje bus jums naudingi.

Spausdinimo pagrindai

Pagrindų apžvalga, kaip veikia skirtingi spausdintuvai (nors tai nėra būtina), padės jums suprasti ką išties jūs atliekate paspaudę mygtuką „Spausdinti“.
Yra daug spausdintuvų rūšių: lazeriniai, burbuliniai, terminiai, rašaliniai ir t.t. Tikriausiai dažniausiai naudojami yra rašaliniai spausdintuvai. Spausdinamų vaizdų formavimui rašaliniai spausdintuvai naudoja skystą rašalą. Paprastai rašaliniai spausdintuvai susideda iš rašalinių kasečių arba rašalo rezervuaro. Skirtumas tarp šių dviejų spausdintuvų yra tas, kad rašalo kasėtės turi integruotas galvutes, o rašaliniai rezervuarai yra tiesiog paprasta talpykla.
Kuriant spausdinamą vaizdą, lašas po lašo rašalas nuo spausdinimo galvutės yra „purškiamas“ ar numetamas ant lapo.

CMYK ir DPI

Vienas iš svarbiausių dalykų, kurį reikia suprasti, - kaip sąveikauja spalvos spausdinimo metu. Jūsų rašalinis spausdintuvas paprastai naudoja 4 kasetes: juodą, žydrą, purpurinę ir geltoną (CMYK). Naudojant CMYK spalvų rėžimą, spausdintuvas iš šių keturių spalvų gali sukurti praktiškai bet kokią spalvą. Balta spalva spausdintuvui nereikalinga. Vietoje to, kuriant baltą ar šviesias spalvas, spausdintuvas modeliuoja jas naudodamas spalvinių taškų ribojimą, už jų palikdamas baltą popierių.
Kad maketas spaudai būtų sėkmingas įsitikinkite, kad iškart maketuojate naudodami CMYK spalvas arba prieš spausdinant vaizdą spalvas pervertėte į CMYK. Naudojant RGB rėžimą spalvos skirsis, bet apie tai vėliau.
Kitas svarbus veiksnys yra rezoliucija DPI. Nuo rezoliucijos, kuria maketuojate ir spausdinate, labai priklauso būsima vaizdo kokybė. Kokybė taip pat priklauso ir nuo spausdintuvo glimybių ar apribojimų. Tarkim, norint atkartoti daugiau sudėtingų spalvų, DPI turi būti gerokai aukštesnis nei rodomas monitoriuje, jei spausdintuvas turi 4 spalvų kasečių limitą. Maketuojant spaudai pavyzdžiui, žurnalą ar informacinį lapelį, minimalūs DPI (dots per inch) bus 300, tačiau kuo didesnė skiriamoji geba, tuo kokybiškiau atrodys paveikslėlis.

Maketavimas spaudai

Maketavimas spaudai skiriasi nuo skaitmeninio maketavimo. Tiesa sakant, tai gali pareikalauti šiek tiek daugiau žinių.
Kaip paminėta anksčiau, maketuojant spaudai, tradiciškai naudojame CMYK spalvas. Ir tai yra tuo atveju, kai naudojami spausdintuvai yra aukštos klasės. Sudėtingiausia dalis yra ta, kad ne visi šiuolaikiniai rašaliniai spausdintuvai išties priima CMYK duomenis, pavyzdžiui, jei jūs siųsite failą spausdinimui, kuris parengtas photoshop‘u CMYK spalvų rėžimu, spausdintuvas visą medžiagą pervers į RGB spalvų rėžimą. Todėl sunku pasakyti, kokiu rėžimu jums reiktų maketuoti, nes jūsų naudojamų spausdintuvų rėžimai gali skirtis.


Visgi, kaip kuriate naują dokumentą spaudai, rekomenduotina pirmuosius maketo etapus vykdyti RGB rėžimu. Priežastys yra tos, kad RGB failų dydis yra mažesnis, prie CMYK rėžimo neveikia kaip kurie filtrai ir efektai ir RGB rėžimas turi didesnį spalvų spektrą. Kaip esate pasiruošę spausdinti, paverskite failą CMYK rėžimu (jei jūsų spausdintuvas priima CMYK duomenis). Vienintelė neigiama pusė, kad gali būti nežymus spalvų neatitikimas, kurį galėsite pakoreguoti.
Po šių etapų reikia nustatyti DPI. Tai labai paprasta. Maketuojant spaudai, reikalinga rezoliucija yra 300 DPI. Prie šios rezoliucijos žmogaus akis neišskiria taškų, iš normalaus skaitymo atstumo. Todėl didesnės rezoliucijos naudojimas būtų beprasmis.
Jei spausdinate kažką, kas nebus žiūrima iš arti, pavyzdžiui plakatas ar baneris, rezoliucija gali būti mažesnė, apie 150 – 200 DPI. Jei maketuojate kur kas didesnį spaudinį, į kurį žiūrima iš toli, pvz. didelis stendas ar tentas, rezoliucija gali būti 12 – 15 DPI.
Didelių spaudinių tikriausiai patys nespausdinsite, todėl geriausia paklausti, kokia rezoliucija ir spalvų rėžimas reikalingas konkrečiam spausdintuvui. Paprastai tokius parametrus spaustuvės ar reklamos agentūros pateikia savo elektroniniuose puslapiuose, pavyzdžiui, spaustuvė KOPA pateikia išsamias failų paruošimo teisykles spaudai.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą